• Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          • 16 listopada w naszej szkole odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

            Głównym celem było zwrócenie uwagi na różnorodność kulturową, szerzenie szacunku oraz akceptacji, kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie wspólnie z nauczycielami wykonali ,,Drzewo Tolerancji”, na którym w postaci liści umieszczali hasła dotyczące tolerancji. Wzięli również udział w zajęciach o tej tematyce.

          • Dzień otwarty w naszej szkole :)

          • 15.11.2023r. w naszej szkole odbył się dzień otwarty. Tego dnia goście mieli okazję uczestniczyć w spektaklu, gdzie uczniowie błyskawicznie wcielili się w role, prezentując swoje aktorskie umiejętności. Nie zabrakło również energetycznego występu tanecznego, który rozgrzał atmosferę, a warsztaty rękodzieła świątecznego pozwoliły wszystkim tworzyć magiczne ozdoby. Dzięki zaangażowaniu i obecności rodziców, ten dzień stał się niezapomnianym doświadczeniem, podczas którego wszyscy mogli cieszyć się wspólnie spędzonym czasem i wzajemną inspiracją. Serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólną radość w tworzeniu tych pięknych chwil!

          • Ślubowanie klasy I

          • 10 listopada 2023 r. odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, tańczyć i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor Renatę Olszewską. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom, w tak ważnym dla nich dniu, życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

          • Niepodległość....

          • „Spośród słów używanych nieczęsto,

            tłumnie dzisiaj na place wybiegło

            słowo piękne, jak honor i męstwo,

            słowo, które brzmi –

            N I E P O D L E G Ł O Ś Ć.”

             

            11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo.

            Z tej okazji 10 listopada odbyła się uroczysta akademia. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

          • #szkoladohymnu

          • 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny

            Cała społeczność szkolna o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewali hymn narodowy „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji MEiN #szkoladohymnu

          • #szkolapamieta

          • „Śpieszmy się”

            ksiądz Jan Twardowski

            Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą

            zostaną po nich buty i telefon głuchy

            tylko to co nieważne jak krowa się wlecze

            najważniejsze tak prędkie że nagle się staje

            potem cisza normalna więc całkiem nieznośna

            jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy

            kiedy myślimy o kimś zostając bez niego.

            Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna

            zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście

            przychodzi jednocześnie jak patos i humor

            jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej

            tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu

            jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon

            żeby widzieć naprawdę zamykają oczy

            chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć

            kochamy wciąż za mało i stale za późno

            Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze

            a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny

            Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą

            i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą

            i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości

            czy pierwsza jest ostatnia czy ostatnia pierwsza.

            Zgodnie z corocznym zwyczajem uczniowie klas I- VIII Szkoły Podstawowej w Uścianach Starych wraz z nauczycielami wybrali się i zapaliły znicze na cmentarzu, którym opiekujemy się od lat, a dzieci z Oddziału Przedszkolnego pod tablicą pamiątkową Jana Niemierskiego. To w blasku świec i kolorach cmentarnych kwiatów czcimy pamięć, tych którzy już odeszli…

            #szkolapamieta

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniach 23-25 października 2023r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, zorganizowanej w ramach programu ,, Poznaj Polskę”.

            W ramach wycieczki zwiedziliśmy:

            Muzeum Neonów - pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie muzeów poświęconych starym reklamom świetlnym. Stała kolekcja muzeum składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. W tym muzeum mogliśmy przyjrzeć się neonom z bliska, a także dowiedzieć się dlaczego jeden neon świeci na czerwono a inne na zielono czy żółto.

            Muzeum Powstania Warszawskiego, które zostało otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XXw. Cała Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery.

            Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Odrębne pomieszczenia stanowią sale: „Radiostacje i łączność”, „Poczta Polowa”.

            Centralnym punktem w sali pod Liberatorem, jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1.

            Zamek Królewski i jego poszczególne bogato zdobione komnaty, galerie obrazów światowej sławy mistrzów pędzla: Jana Matejki, Rembrandta oraz insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego, które wróciły do kraju w 1959 roku. W tej samej Kaplicy Małej znajduje się urna z sercem Tadeusza Kościuszki.

            W ostatnich latach niski poziom wody na Wiśle dostarczył wielu odkryć archeologicznych. Okazało się, że Szwedzi transportowali zagrabione mienie z zamku barkami. Wiele z nich poszło na dno i dzięki temu w obecnych czasach można było wiele cennych przedmiotów odzyskać.

            Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście. Spacerowaliśmy po Rynku Starego Miasta. Zobaczyliśmy pomnik Syrenki oraz pomnik Małego Powstańca. Byliśmy przed Pałacem Prezydenta oraz trafiliśmy na zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Za postawionym płotem w pobliżu Grobu Nieznanego Żołnierza zobaczyliśmy pozostałości Pałacu Saskiego. Jego odbudowa planowana jest na 2030 rok. Budynek ma zostać odtworzony w kształcie z 31 sierpnia 1939 roku. Zachowane mają zostać istniejące piwnice i Grób Nieznanego Żołnierza.

            Centrum Kopernik było miejscem odpoczynku i zabawy oraz miejscem, gdzie można było samodzielnie przeprowadzać różne doświadczenia, obserwować eksponaty, których jest około 450.

            Eksponaty podzielone są na sześć interdyscyplinarnych galerii. Tutaj każdy uczestnik wycieczki mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec.

            Muzeum Narodowe to kolejny punkt, który zwiedziliśmy w Warszawie. Zanim się tam wybraliśmy starsi uczniowie otrzymali od Pani Agnieszki / Przewodnika/ zadanie. Polegało ona na tym, że każdy z wyznaczonych uczniów otrzymywał tytuł obrazu, który trzeba było znaleźć i zaprezentować przed wszystkimi uczestnikami wycieczki. Osoby, które najciekawiej zaprezentowały dzieła otrzymały od Pani Przewodnik nagrodę w postaci pamiątkowego kubeczka z widokiem Warszawy.

            Ostatnim punktem wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Ze względu na pogodę nie wjeżdżaliśmy na 30 piętro, gdyż była mgła i padał deszcz.

            W drodze powrotnej Pani Agnieszka podziękowała wszystkim za udaną wycieczkę. Stwierdziła, że zwiedziliśmy dużo miejsc przez 3 dni. Wręczyła wszystkim uczestnikom wycieczki pamiątkowe serduszka- magnesiki z Warszawy. Pani Agnieszko, bardzo dziękujemy !

             

          • Dzień Ziemniaka

          • W piątek 20 października obchodziliśmy w szkole Dzień Ziemniaka. Powodem do tego była kulinarna popularność warzywa oraz możliwość przypomnienia tradycji ludowych, odbywających się podczas jesiennych zbiorów ziemniaków. Zwyczaj już zapominany, a przecież tak niedawno na wsiach, był powodem do radości ze wspólnego świętowania.

            Zaczęliśmy od wprowadzenia w atmosferę tego święta. Uczeń przebrany za ziemniaka przedstawił krótką historię tego kulinarnego rarytasu oraz zaprosił wszystkich uczniów i nauczycieli do zabawy. Przy dźwiękach piosenki ,, Ziemniaki górą” cała społeczność szkolna bawiła się w ,, Gorącego kartofla”. Zabawa polegała na podawaniu do następnej osoby, stojącej w kole, dwóch ciepłych ziemniaków. Gdy muzyka została zatrzymana, osoba która miała ziemniaki w dłoniach odchodziła, na bok. Na zakończenie w kole zostały tylko dwie osoby. Zostały nagrodzone brawami.

            Po zabawie został przyniesiony duży garnek ugotowanych ziemniaków w mundurkach. Wychowawcy ze swoimi klasami przygotowali pyszne sałatki, których głównym składnikiem były ziemniaki. Wszystkie bardzo smakowały .

            W związku z tym że razem ze ,, Świętem Ziemniaka” zorganizowana została ,,Nocka w szkole” druga część obchodów odbyła się wieczorem. Uczniowie otrzymali zadanie, aby pozbierać ziemniaki rozrzucone na boisku szkolnym. Zadanie było utrudnione, gdyż było już ciemno. Uczniowie bardzo sprytnie poradzili sobie z ,,nocnymi wykopkami’’, gdyż nie zostawili ani jednego ziemniaka. W związku z tym, że tak dobrze wykonali zadanie, Pani Dyrektor ogłosiła, że na następny rok wybierzemy się na prawdziwe wykopki na polu.

            Następnie uczniowie piekli kiełbaski przy ognisku