W dniach 23-25 października 2023r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, zorganizowanej w ramach programu ,, Poznaj Polskę”.
W ramach wycieczki zwiedziliśmy:
Muzeum Neonów - pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie muzeów poświęconych starym reklamom świetlnym. Stała kolekcja muzeum składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. W tym muzeum mogliśmy przyjrzeć się neonom z bliska, a także dowiedzieć się dlaczego jeden neon świeci na czerwono a inne na zielono czy żółto.
Muzeum Powstania Warszawskiego, które zostało otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XXw. Cała Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery.
Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Odrębne pomieszczenia stanowią sale: „Radiostacje i łączność”, „Poczta Polowa”.
Centralnym punktem w sali pod Liberatorem, jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1.
Zamek Królewski i jego poszczególne bogato zdobione komnaty, galerie obrazów światowej sławy mistrzów pędzla: Jana Matejki, Rembrandta oraz insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego, które wróciły do kraju w 1959 roku. W tej samej Kaplicy Małej znajduje się urna z sercem Tadeusza Kościuszki.
W ostatnich latach niski poziom wody na Wiśle dostarczył wielu odkryć archeologicznych. Okazało się, że Szwedzi transportowali zagrabione mienie z zamku barkami. Wiele z nich poszło na dno i dzięki temu w obecnych czasach można było wiele cennych przedmiotów odzyskać.
Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście. Spacerowaliśmy po Rynku Starego Miasta. Zobaczyliśmy pomnik Syrenki oraz pomnik Małego Powstańca. Byliśmy przed Pałacem Prezydenta oraz trafiliśmy na zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Za postawionym płotem w pobliżu Grobu Nieznanego Żołnierza zobaczyliśmy pozostałości Pałacu Saskiego. Jego odbudowa planowana jest na 2030 rok. Budynek ma zostać odtworzony w kształcie z 31 sierpnia 1939 roku. Zachowane mają zostać istniejące piwnice i Grób Nieznanego Żołnierza.
Centrum Kopernik było miejscem odpoczynku i zabawy oraz miejscem, gdzie można było samodzielnie przeprowadzać różne doświadczenia, obserwować eksponaty, których jest około 450.
Eksponaty podzielone są na sześć interdyscyplinarnych galerii. Tutaj każdy uczestnik wycieczki mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec.
Muzeum Narodowe to kolejny punkt, który zwiedziliśmy w Warszawie. Zanim się tam wybraliśmy starsi uczniowie otrzymali od Pani Agnieszki / Przewodnika/ zadanie. Polegało ona na tym, że każdy z wyznaczonych uczniów otrzymywał tytuł obrazu, który trzeba było znaleźć i zaprezentować przed wszystkimi uczestnikami wycieczki. Osoby, które najciekawiej zaprezentowały dzieła otrzymały od Pani Przewodnik nagrodę w postaci pamiątkowego kubeczka z widokiem Warszawy.
Ostatnim punktem wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Ze względu na pogodę nie wjeżdżaliśmy na 30 piętro, gdyż była mgła i padał deszcz.
W drodze powrotnej Pani Agnieszka podziękowała wszystkim za udaną wycieczkę. Stwierdziła, że zwiedziliśmy dużo miejsc przez 3 dni. Wręczyła wszystkim uczestnikom wycieczki pamiątkowe serduszka- magnesiki z Warszawy. Pani Agnieszko, bardzo dziękujemy !