#szkolapamieta
Huraaaaaa❗️❗️❗️
Mamy to
Siłownię zewnętrzną :)
#szkolapamieta
„Śpieszmy się”
ksiądz Jan Twardowski
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego.
Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć
kochamy wciąż za mało i stale za późno
Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze
a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnia czy ostatnia pierwsza.
Zgodnie z corocznym zwyczajem uczniowie klas I- VIII Szkoły Podstawowej w Uścianach Starych wraz z nauczycielami wybrali się i zapaliły znicze na cmentarzu, którym opiekujemy się od lat, a dzieci z Oddziału Przedszkolnego pod tablicą pamiątkową Jana Niemierskiego. To w blasku świec i kolorach cmentarnych kwiatów czcimy pamięć, tych którzy już odeszli…
Wycieczka do Warszawy
W dniach 23-25 października 2023r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, zorganizowanej w ramach programu ,, Poznaj Polskę”.
W ramach wycieczki zwiedziliśmy:
Muzeum Neonów - pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie muzeów poświęconych starym reklamom świetlnym. Stała kolekcja muzeum składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. W tym muzeum mogliśmy przyjrzeć się neonom z bliska, a także dowiedzieć się dlaczego jeden neon świeci na czerwono a inne na zielono czy żółto.
Muzeum Powstania Warszawskiego, które zostało otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XXw. Cała Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery.
Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Odrębne pomieszczenia stanowią sale: „Radiostacje i łączność”, „Poczta Polowa”.
Centralnym punktem w sali pod Liberatorem, jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1.
Zamek Królewski i jego poszczególne bogato zdobione komnaty, galerie obrazów światowej sławy mistrzów pędzla: Jana Matejki, Rembrandta oraz insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego, które wróciły do kraju w 1959 roku. W tej samej Kaplicy Małej znajduje się urna z sercem Tadeusza Kościuszki.
W ostatnich latach niski poziom wody na Wiśle dostarczył wielu odkryć archeologicznych. Okazało się, że Szwedzi transportowali zagrabione mienie z zamku barkami. Wiele z nich poszło na dno i dzięki temu w obecnych czasach można było wiele cennych przedmiotów odzyskać.
Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście. Spacerowaliśmy po Rynku Starego Miasta. Zobaczyliśmy pomnik Syrenki oraz pomnik Małego Powstańca. Byliśmy przed Pałacem Prezydenta oraz trafiliśmy na zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Za postawionym płotem w pobliżu Grobu Nieznanego Żołnierza zobaczyliśmy pozostałości Pałacu Saskiego. Jego odbudowa planowana jest na 2030 rok. Budynek ma zostać odtworzony w kształcie z 31 sierpnia 1939 roku. Zachowane mają zostać istniejące piwnice i Grób Nieznanego Żołnierza.
Centrum Kopernik było miejscem odpoczynku i zabawy oraz miejscem, gdzie można było samodzielnie przeprowadzać różne doświadczenia, obserwować eksponaty, których jest około 450.
Eksponaty podzielone są na sześć interdyscyplinarnych galerii. Tutaj każdy uczestnik wycieczki mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec.
Muzeum Narodowe to kolejny punkt, który zwiedziliśmy w Warszawie. Zanim się tam wybraliśmy starsi uczniowie otrzymali od Pani Agnieszki / Przewodnika/ zadanie. Polegało ona na tym, że każdy z wyznaczonych uczniów otrzymywał tytuł obrazu, który trzeba było znaleźć i zaprezentować przed wszystkimi uczestnikami wycieczki. Osoby, które najciekawiej zaprezentowały dzieła otrzymały od Pani Przewodnik nagrodę w postaci pamiątkowego kubeczka z widokiem Warszawy.
Ostatnim punktem wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Ze względu na pogodę nie wjeżdżaliśmy na 30 piętro, gdyż była mgła i padał deszcz.
W drodze powrotnej Pani Agnieszka podziękowała wszystkim za udaną wycieczkę. Stwierdziła, że zwiedziliśmy dużo miejsc przez 3 dni. Wręczyła wszystkim uczestnikom wycieczki pamiątkowe serduszka- magnesiki z Warszawy. Pani Agnieszko, bardzo dziękujemy !
15
Dzień Ziemniaka
W piątek 20 października obchodziliśmy w szkole Dzień Ziemniaka. Powodem do tego była kulinarna popularność warzywa oraz możliwość przypomnienia tradycji ludowych, odbywających się podczas jesiennych zbiorów ziemniaków. Zwyczaj już zapominany, a przecież tak niedawno na wsiach, był powodem do radości ze wspólnego świętowania.
Zaczęliśmy od wprowadzenia w atmosferę tego święta. Uczeń przebrany za ziemniaka przedstawił krótką historię tego kulinarnego rarytasu oraz zaprosił wszystkich uczniów i nauczycieli do zabawy. Przy dźwiękach piosenki ,, Ziemniaki górą” cała społeczność szkolna bawiła się w ,, Gorącego kartofla”. Zabawa polegała na podawaniu do następnej osoby, stojącej w kole, dwóch ciepłych ziemniaków. Gdy muzyka została zatrzymana, osoba która miała ziemniaki w dłoniach odchodziła, na bok. Na zakończenie w kole zostały tylko dwie osoby. Zostały nagrodzone brawami.
Po zabawie został przyniesiony duży garnek ugotowanych ziemniaków w mundurkach. Wychowawcy ze swoimi klasami przygotowali pyszne sałatki, których głównym składnikiem były ziemniaki. Wszystkie bardzo smakowały .
W związku z tym że razem ze ,, Świętem Ziemniaka” zorganizowana została ,,Nocka w szkole” druga część obchodów odbyła się wieczorem. Uczniowie otrzymali zadanie, aby pozbierać ziemniaki rozrzucone na boisku szkolnym. Zadanie było utrudnione, gdyż było już ciemno. Uczniowie bardzo sprytnie poradzili sobie z ,,nocnymi wykopkami’’, gdyż nie zostawili ani jednego ziemniaka. W związku z tym, że tak dobrze wykonali zadanie, Pani Dyrektor ogłosiła, że na następny rok wybierzemy się na prawdziwe wykopki na polu.
Następnie uczniowie piekli kiełbaski przy ognisku
3
Nocleg w szkole :)
Mamy to :)
Dzień Edukacji Narodowej
Za trud...Za serce...Za uśmiech…
Dziękujemy!
Słowami wierszy i piosenek uczniowie podziękowali wszystkim Nauczycielom Naszej Szkoły z okazji ich święta-Dnia Edukacji Narodowej
Dzień Drzewa
Przedszkolaki ułożyły z jesiennych darów piękne jesienne drzewo
Kolorowe warzywka i owoce
Przedszkolaki podczas tygodniowych zajęć uczyły się rozpoznawać i nazywać jesienne warzywa i owoce. Kosztowały jak smakują, starały się rozpoznać za pomocą zmysłu dotyku i węchu. Dzieci dowiedziały się także od nauczycielki dlaczego warto jeść warzywa by zachować zdrowie. Rozwijając swoją kreatywność i pomysłowość dzieci wykonały z warzyw kolorowe postacie.
@EuropejskiDzienSportuSzkolnego #ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL
@EuropejskiDzienSportuSzkolnego
#ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL
Już dziś, wspólnie z kilkunastoma tysiącami szkół z całego świata świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD). To wspaniała inicjatywa, która zachęca do wspólnej zabawy i promocji aktywności fizycznej.
Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Ideą ESSD - jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 2015 roku w ostatni piątek września na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W tym roku do wydarzenia w Polsce zgłosiło się ponad 1000 placówek!
Przedszkolaki poranek zaczęły z Akademią Krokieta i Lamy,korzystały z gotowych filmów z edukacją w ruchu. W tym roku po raz pierwszy materiały zostały przygotowane w języku angielskim, aby mogły z nich korzystać podczas obchodów ESSD nie tylko dzieci w Polsce i w Ukrainie, ale także w innych krajach zrzeszonych wokół tego święta! Następnie były zabawy z chustą, rzuty do celu, zadania z kostką. Nie zabrakło zabaw na boisku szkolnym i strzałów do bramki
Klasy 1- 3 miały zajęcia na pływalni w Piszu. Uczniowie świetnie bawiły w wodzie
Klasy 4-8 brały udział w konkurencjach sportowych. Na rozgrzewkę miały odnalezć na boisku szkolnym zadania do wykonania... były brzuszki, pajacyki, baletnice, litery, piramidy itp... Następnie rozpoczęlismy konkurencje sportowe między klasami 4-6, a 7-8.
Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!
15
Dzień Chłopaka
28 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka.
W tym dniu nie mogło zabraknąć życzeń, drobnych upominków i słodkiego "co nieco".
Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy na łamach naszej strony internetowej jeszcze raz najserdeczniejsze życzenia
To już 30 Akcja Sprzątania Świata!
W piątek 22 września 2023r. cała społeczność Szkoły Podstawowej w Uścianach wzięła udział w działaniach związanych z Akcją Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło : ,, Sprzątanie łączy ludzi” pomogło w wyznaczeniu działania edukacyjnego na ten dzień. Polegało ono na znalezieniu przedmiotów na terenie szkoły i podarowaniu im drugiego życia. Uczniowie w zespołach klasowych razem z wychowawcami tworzyli niesamowite przedmioty. Powstały: - z parasola - wieszak na bieliznę, pelerynka na deszcz , - z felgi od roweru- zegar, - z fragmentu suszarki do naczyń i starego kwietnika- drzewo z karmnikiem dla ptaków, - z filamentu do drukarki 3D i łopaty- szkatuła z biżuterią, - z suszarki do naczyń- plecak szkolny Stworzone przedmioty uczniowie prezentowali w języku angielskim.
Kolejnym działaniem w tym dniu było sprzątanie terenu wokół szkoły , Wielkiego Lasu, Uścian Starych i Uścian Nowych.
Po zakończonych działaniach miło spędziliśmy czas przy ognisku z kiełbaskami.
10
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"
20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
Dzisiaj kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w quizach i tańcach przy ulubionych przebojach muzyki. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia... samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń
3
Międzynarodowy Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września.
W naszej szkole dzieci świetnie się bawiąc odkrywały swoje talenty i mocne strony. Powstały wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki.
Obchody Międzynarodowego Dnia Kropki to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent.
2
Dzień Kropki :)
#narodoweczytanie
W tym roku po raz kolejny społeczność Szkoły Podstawowej w Uścianach Starych aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą była powieść ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wspólne czytanie dzieła przez uczniów, nauczycieli i rodziców zostało poprzedzone powitaniem przez panią Dyrektor – Renatę Olszewską. Podczas czytania każdy uczestnik miał możliwość przybicia pamiątkowego stempla, potwierdzającego udział w Narodowym Czytaniu. Pieczęć tę szkołą otrzymała z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024
SZKOŁA PEŁNA TALENTÓW
Uwaga :)
Szkoła Podstawowa W Uścianach zatrudni od września nauczyciela matematyki do klas 4-8, na 16 godzin.
Wiecęj informacji pod numerem tel. 505 293 844.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie
Stare dzieje szkoły...
Jeśli chcesz sprawdzić lub dowiedzieć się co działo się w naszej szkole wcześniej kliknij na link poniżej
https://usciany.sosedukator.pl/category/reportaze/