• XXV Wiosenne Biegi Przełajowe Wiejskich Szkół Podstawowych Gminy Pisz

          • Dnia 25.04.2024 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Liskach odbyły się XXV Wiosenne Biegi Przełajowe Wiejskich Szkół Podstawowych Gminy Pisz . Uczniowie startowali według roczników urodzenia (oddzielnie dziewczęta i chłopcy).

            Za najlepsze wyniki w klasyfikacji indywidualnej uczniowie otrzymali dyplomy, medale.Natomiast w klasyfikacji drużynowej szkoły otrzymały puchary i dyplomy.

            Reprezentacja 10 uczniów naszej szkoły dzielnie walczyła o podium. Z medalami i dyplomami wrócili:

            Cecylia Sejbuk z OP- II miejsce

            Wiktor Juchniewicz kl. 2- III miejsce

            Alan Maciejewski kl.3- III miejsce

            Julia Ksepka kl.7 - II miejsce

            Reszta zawodników znalazła się w 1 dzieciątce !!!

            Wszystkim uczestnikom biegów serdecznie gratulujemy i dziękujemy za waszą walkę. Jesteście niesamowici. Jesteśmy z Was dumni

          • 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Z tej okazji przypominamy, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę.

            Tegoroczne hasło brzmiało: „Planeta kontra tworzywa sztuczne”

            To hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi. Earthday.org żąda zmniejszenia produkcji WSZYSTKICH tworzyw sztucznych o 60% do 2040 r. Jednak każdy z nas może przyczynić się do tego celu, poprzez zmniejszenie korzystania z tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu.

            Zakupiliśmy bawełniane torby. Każde dziecko z OP i uczniowie klas I-VIII ozdabiało taką torbę z myślą, że podaruje mamie i tacie, którzy będą przynosić w niej zakupy. Uczniowie wykazali się pomysłowością. Każdy starał się zaprojektować torebkę w taki sposób, aby trafić w gust rodziców. Nie było to łatwe ale w efekcie końcowym wyszły bardzo ciekawe wykonania.

            Jak co roku cała społeczność szkolna posprzątała teren wokół szkoły.

            Podjęliśmy również pierwsze prace na rabatkach kwiatowych przed i za szkołą. Chociaż jeszcze pogoda nie dopisuje zaczęliśmy już porządki, aby siać pierwsze kwiaty i sadzić warzywa . Będziemy cieszyć się własnymi uprawami bez sztucznych nawozów, oprysków z korzyścią dla naszego zdrowia. Kwiaty z rabatek będą cieszyć nas swoimi kolorami, a owadom dostarczą potrzebny pyłek.

            Na zakończenie miło spędziliśmy czas przy ognisku z kiełbaskami.

          • Dzień otwarty

          • 12 kwietnia odbył się dzień otwarty . Przybyli rodzice mogli zaobserwować dzieci w zaplanowanych działaniach dydaktycznych nauczycieli. W czasie przerw z okazji Dnia Czekolady można było skosztować przepyszną czekoladę lejącą się z fontanny

          • Warsztaty Czekoladowe

          • 8 kwietnia w naszej szkole odbyły się długo wyczekiwane warsztaty czekoladowe IMAGO GRUPA . Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z historią czekolady, dowiedzieli się z czego i jak powstaje oraz poznali jej różne smaki. Dzieci miały możliwość oglądania ziaren i owoców kakaowca. W dalszej części uczniowie i przedszkolaki mogli przenieść się w czekoladowy świat, stworzyli prawdziwą własną tabliczkę czekolady. Dzieci otrzymały formy, wypełniły je kolorowymi ozdobami, a następnie panie prowadzące wypełniły je płynną, pyszną czekoladą. Już po kilkunastu minutach gotowe, smakowite dzieło można było zapakować i zabrać do domu. Teraz już każdy uczestnik warsztatów wie, jak powstaje czekolada. Takie wyjątkowe zajęcia sprawiają dzieciom radość, pobudzają wyobraźnię, precyzję, sprzyjają budowaniu dobrych relacji oraz pozwalają poznać w praktyczny sposób za pomocą zmysłów i własnych doświadczeń otaczający nas świat.

            Czekolada jest bardzo smaczna, ale pamiętajmy, że jemy ją z umiarem. Również nie zapomnijmy umyć zębów po zjedzeniu słodyczy .

          • Przedmiotowy konkurs języka polskiego pt. ,,Komiksowe opowieści” –ROZSTRZYGNIĘTY!

          •  

             

            Z przyjemnością informujemy, że przedmiotowy konkurs języka polskiego pt. „Komiksowe opowieści”  został rozstrzygnięty! Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie komiksowej adaptacji wskazanej lektury: uczniowie klas IV-VI ,,Akademia Pana Kleksa” J. Brzechwa, natomiast uczniowie klas VII-VIII ,,Mały Książe”    Antoine   de   Saint - Exupéry

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy z wielkim zaangażowaniem podjęli wyzwanie, tworząc niepowtarzalne prace.

             

            Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych:

             

            KATEGORIA – KLASY IV- VI

             

            I miejsce:

            Zuzanna Wasilewska - Szkoła Podstawowa w Reszkowcach (klasa IV)

             

            II miejsce:

            Krzysztof Karbowski - Szkoła Podstawowa w Turzy Wielkiej (klasa IV)

             

            III miejsce:

            Gabriela Sawicka – Szkoła Podstawowa w Uścianach Starych (klasa V)

             

            KATEGORIA – KLASY VII – VIII

             

            I miejsce:

            Nikodem Jędrzejczyk – Szkoła Podstawowa w Hejdyku (klasa VIII)

             

            II miejsce:

            Julia Ksepka – Szkoła Podstawowa w Uścianach Starych (klasa VII)

             

            III miejsce:

            Andżelika Filipkowska - Szkoła Podstawowa im. Maksymiliana Marii Kolbego

            w Kotle Dużym  (klasa VIII)

             

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

             

            Dyplomy oraz nagrody  uczestnikom  spoza gminy Pisz zostaną przesłane pocztą.

             

            Koordynator konkursu : Sandra Pieklik

             

          • 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia na całym świecie organizowane są różnego rodzaju inicjatywy, które mają na celu propagowanie wiedzy oraz przybliżenie społeczeństwu potrzeb osób w spektrum autyzmu.

            Dlaczego niebieski?

            Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.

            Organizacja Autism Speaks zachęca wszystkich w ten dzień do noszenia niebieskich ubrań lub używania niebieskich świateł. Kampania nosi nazwę Light It Up Blue - Zaświeć się na niebiesko i ma być rozpoznawalnym symbolem autyzmu.

            Akcja rozpowszechniła się niemal na cały świat. W wielu polskich miastach instaluje się niebieskie światła na budynkach użyteczności publicznej, a liczne placówki szkolne organizują niebieski dzień.

            Niebieski kolor ma symbolizować uczucie spokoju i akceptacji w świecie, który czasami może być bardzo głośny i trudny dla osób w spektrum.

          • "Mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące"

          • W naszej szkole odbyły się warsztaty mydlarskie. Uczniowie podzieleni na grupy z bazy glicerynowej wykonali kolorowe i pachnące mydełka. Wszystkie mydełka miały kształt wielkanocnych jajeczek. Podczas apelu Pani Dyrektor wraz z życzeniami świątecznymi wręczyła każdemu z uczniów wcześniej przygotowane mydełka oraz czekoladowe zajączki.

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • 21 marca nasi uczniowie pożegnali zimę i przywitali wiosnę.

            Jak wiadomo ,, Śniadanie zawierające warzywa i owoce daje super moce”. Dlatego obchody Pierwszego Dnia Wiosny rozpoczęły się od przygotowanie w klasach wiosennych półmisków zawierających zdrowe produkty a w szczególności warzywa i owoce, z których każdy mógł sobie skomponować pyszne kanapki. Wszystko było kolorowe i smakowało wyśmienicie.

            Część uczniów wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny 2024.

            Bezpieczeństwo to podstawa dlatego po śniadaniu naszą szkołę odwiedził ratownik medyczny Pan Mariusz Klisiatys. Pan Mariusz w niezmiernie ciekawy oraz żywiołowy sposób poprowadził zajęcia z podstaw pierwszej pomocy. Wszyscy uczniowie z ogromnym zaangażowaniem oraz entuzjazmem brali aktywny udział.

            Następnie uczniowie klas IV-VIII oraz Oddział Przedszkolny wykonali prace plastyczne dotyczące wiosny, które ozdobiły hol szkoły. Uczniowie klas I-III wykonali Marzannę. Tegoroczna Marzanna została wykonana z ekologicznych składników takich jak siano, warzyw i owoce (przyniesione przez uczniów). Punktem kulminacyjnym wiosennego święta było zaniesienie w kolorowym korowodzie, przy dźwiękach gitar i bębenków eko-Marzanny do pobliskiego paśnika dla zwierząt by w ten sposób symbolicznie pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Uczniowie do szkoły wrócili trzymając w rękach zielone gaiki- symbolizujące nadchodzącą wiosnę.

            w tym dniu również obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom.

          • Dzień świętego Patryka- patrona Irlandii

          • 17 marca na całym świecie obchodzony jest dzień świętego Patryka- patrona Irlandii. Dla przypomnienia, święto to obchodzone jest od wielu lat, nie tylko w Irlandii, ale na całym świecie. Jak mówią mieszkańcy Zielonej Wyspy, „każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem”.

            W związku z tym nasza szkoła 15 marca już po raz trzeci zorganizowała obchody dnia św. Patryka pod hasłem: „W dzień Świętego Patryka załóż coś zielonego, a spotka Cię coś miłego”.

            Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele zebrani na holu wysłuchali historii świętego Patryka . Następnie każda osoba posiadająca zielony element garderoby otrzymała drobny upominek- zieloną koniczynkę na szczęście oraz słodki deserek. Oczywiście wszystko w kolorze zielonym. Tego dnia wszyscy pamiętali o zielonym stroju.

            Ponadto w minionym tygodniu w klasach odbyły się lekcje o kulturze, symbolach Irlandii, tradycjach tego kraju oraz samym świętym Patryku. Uczniowie młodszych klas oraz oddziału przedszkolnego wykonali maski irlandzkich skrzatów. Natomiast uczniowie klas starszych wykonali plakaty oraz lapbooki poświęcone Świętemu Patrykowi oraz Irlandii.

            Dzień Świętego Patryka w naszej szkole okazał się być bardzo udany.

          • Dzień Kobiet

          • „Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

            Dzień Kobiet na stałe wpisał się do kalendarza szkolnego. Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.

          • WYCIECZKA DO SEJMU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

          • 23 lutego 2024r. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Uścianach Starych udali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyprawy było zwiedzanie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz spotkanie z parlamentarzystami. Po otrzymaniu przepustek i przejściu przez sejmowe bramki zostaliśmy powitani przez Posła RP, Pana Tomasza Zimocha oraz panią przewodnik, która oprowadziła nas po budynku Sejmu. Na samym początku mogliśmy obejrzeć makietę budynków sejmowych oraz zapoznać się z historią polskiego parlamentu. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak sala obrad. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie siedzą poszczególne kluby oraz najważniejsze osoby parlamentu, jak wygląda codzienna praca posłów oraz ich udział w wielu komisjach. Pani przewodnik z zadowoleniem stwierdziła, ze nasi uczniowie są dobrze zorientowani w kwestiach struktury i funkcji parlamentu oraz trójpodziału władzy, bowiem bezbłędnie odpowiadali na zadawane im pytania. Podczas dalszego zwiedzania uczniowie mogli zasiąść w fotelu wicemarszałka, poznać miejsce przebywania dziennikarzy oraz zrobić zdjęcie przy wejściu do Senatu czy też, na często oglądanych w telewizji, sejmowych schodach.

            Po zjedzonym obiedzie w towarzystwie Pana Radnego Mariusz Trupacz w restauracji sejmowej, udaliśmy się w drogę powrotną.

            Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Radnemu Mariusz Trupacz za załatwienie z Panem Posłem wejścia do Sejmu oraz częściowe sponsorowanie opłaty za autokar.

          • DROGI ÓSMOKLASISTO !!! TO WIADOMOŚĆ DO CIEBIE ☺

          • Ile pamiętasz z lektury “Kamienie na szaniec”? Warto odświeżyć tę wiedzę przed majowymi egzaminami!

            Świetną okazją będzie webinar ZDAY, w czwartek o 19:00. W tym tygodniu nauczyciel i twórca kursu przygotowującego do egzaminu, Marek Lepczak, wytłumaczy, jak „Kamienie na szaniec” mogą przydać się przy pisaniu egzaminu ósmoklasisty.

            Kliknij i zapisz się bezpłatnie: https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

            Dzięki takim powtórkom łatwiej będzie Ci uzyskać dobry wynik na egzaminie i dostać się do wymarzonej szkoły średniej.

          • #EdukacjaCyfrowa #DzieńBezpiecznegoInternetu

          • Dzisiaj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli zajęciach w ramach międzynarodowych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), ustanowionego z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie różnorodnych zajęć edukacyjnych zaplanowane są w całej Polsce, aż do końca marca 2024 roku. Podczas dzisiejszych zajęć uczniowie zdobyli wiedzę na temat ochrony prywatności online, rozpoznawania zagrożeń w sieci oraz budowania pozytywnego środowiska online. Powtórzyli zasady bezpiecznego korzystania z internetu po to by, wiedzieć jak dbać o swoje dane osobowe. Wspólnie pracowaliśmy nad budowaniem świadomej społeczności cyfrowej!
             

            #EdukacjaCyfrowa #DzieńBezpiecznegoInternetu

             

          • ❤ ❤ ❤ WALENTYNKI 2024 ❤ ❤ ❤

          • Do tradycji naszej szkoły przeszedł już coroczny zwyczaj obchodzenia WALENTYNEK. To ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni. Czerwone serduszka otaczające walentynkową pocztę zachęcały do tego , aby w tym dniu wyrazić swoje uczucia i powiedzieć coś miłego osobom , które lubimy , kochamy i szanujemy. Jak co roku Pani Dyrekotr Renata Olszewska częstowała dzieci słodkimi serduszkami i lizakami, a Samorząd Uczniowski wręczał kartki uczniom.

          • Teatr Profilaktyczny ALERT

          • 13 lutego po raz kolejny odwiedziliśmy KOKIS w Kolnie. Oddział Przedszkolny i klasy I- III obejrzeli teatr pt: „Nasz Shrek, Baśń o tolerancji”, a klasy IV- VIII Teatr pt: "Hejter". W wolnym czasie gościlismy się w restauracji na pysznym posiłku

          • BAL KARNAWAŁOWY 2024

          • Karnawał to miła,szalona,pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości.

            Tak też było u nas, w dniu 19 stycznia 2024 roku po uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka odbył się bal karnawałowy. Na holu szkolnym, pojawiły się postacie z różnych bajek i filmów. Mnóstwo konkursów i świetna muzyka gwarantowały dobrą zabawę. W trakcie balu był również czas na słodką przekąskę. Na zakończenie balu, został wybrany Król i Królowa Balu- Szymon Zientek i Oliwia Sawicka. Serdecznie gratulujemy.

            Czas spędzony w miłej atmosferze pozostanie na długo w naszej pamięci.

            Kolejny bal karnawałowy już za rok

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2024

          • 19 stycznia odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość. Na wstępie Pani Dyrektor Renata Olszewska przywitała wszystkich gości. W pięknie udekorowanym holu dzieci z przedszkola i klas I-VIII przedstawiły bardzo żywiołowy program artystyczny, na który złożyły się bardzo wzruszające wiersze i piosenki, a także pokazy taneczne. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa.

            Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Nie zabrakło konkursów dla wspaniałych dziadków, którzy zawsze z chęcią w nich uczestniczą.

            Na zakończenie był piękny torcik ,a z ust uczniów wybrzmiało gromkie ,,Sto lat", a następnie obdarowano dziadków upominkami. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek w postaci ciast i ciasteczek. Niespodzianką dla babć i dziadków była przygotowana przez Panią Dyrektor Renata Olszewska przepyszna gorąca czekolada zrobiona z termomixa.

            Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.